15 octombrie 2013

Benfica - Olympiakos

• Pronostic: Benfica H1

Am ales sa postez acest pont mai repede pentru ca sunt convins ca vor scadea cotele pentru Benfica .
Benfica revine in Portugalia in CL dupa un esec usturator la Paris 3-0. Echipa nu a jucat atat de rau dupa cum o arata scorul , dar a primit un gol rapid si de acolo tactica de a juca pe contratac i s-a intros ca un bumerang si a mai primit 2 goluri pana la pauza . Acum sa revenim la lucrurile bune facute de Benfica : in primul meci acasa cu Anderlecht a jucat foarte bine si a castigat cu un lejer 2:0 obtinut la pauza a doua repriza preferand sa apere rezultatul . Benfica este o echipa de traditie in Europa si foarte puternica pe propriul stadion , cu un joc solid si un atacant speculativ foarte bun Cardozo . In acest sezon acasa a facut un singur pas gresit , un egal cu Belenses si in restul meciurilor a marcat cel putin de doua ori . Benfica cu 3 puncte dupa 2 meciuri va incerca sa ia un avans in fata principalei contracandidate la locul 2 . Toti stim ca CL inseamna BANI de aceea cred ca Benfica va fi foarte motivata sa transeze aceasta calificare si acasa e o forta chiar si in Europa .
Nu urmaresc campionatul grecesc de fotbal , dar am vazut meciul celor de la Olimpiakos in Belgia . Desi au invins cu 3-0 jocul lor nu au stralucit , belgienii au ratat enorm (si un penalty la 1-0 pentru Olimpiakos) , au dominat 90 de minute si au primit 3 goluri (dintre care 2 EUROGOLURI ) si astfel s-a scris istoria meciului . Nu cred ca grecii pot emite pretentii in Portugalia .