15 februarie 2012

Marseille - Inter

Cea de-a treia echipa din Italia, Inter Milano, va juca in optimile de finala cu francezii de la Olympique Marseille . Ambele formatii ocupa locul 5 in campionatele lor. Interului se pare,insa, ca iar i s-a calat motorul, deoarece italienii au strans doar un punct in ultimele patru meciuri, remizand, 4-4, cu Palermo. In schimb, Marseille merge foarte bine, reusind patru victorii si un rezultat de egalitate in ultimele cinci meciuri, marcand 10 goluri, primind 3. E adevarat, dintre aceste cinci meciuri, trei s-au disputat in Cupa Frantei si in Cupa Ligii Frantei. Echipa franceza sta bine si in meciurile de pe teren propriu, in ultimele cinci astfel de partide, reusind trei victorii si doua rezultate de egalitate, inscriind 9 goluri, primind 5. Ultima partida de pe teren propriu pentru Marseille a fost cea cu Lyon,unde,din nou, am avut spectacol, cel putin in prima repriza, marseillezii conducand cu 2-0, fiind egalati in minutul 45. De partea cealalta, Inter vine dupa trei infrangeri in deplasare, precedate de doua victorii la scor minim, marcand doua goluri, primind sapte. Avand in vedere aceste lucruri, nu cred ca Interul are prea mullte sanse in partida din 22 februarie, dar s-au mai vazut echipe care in campionat nu aratau mai nimic, iar in cupele europene zburdau. Marseille si Inter s-au mai intalnit si in sezonul 2003-2004, francezii castigand ambele partide cu scorul de 1-0. Cred ca si de aceasta data, nu or sa fie mai mult de doua goluri marcate, insa, daca vreti un pronostic cu o cota mai mare, as merge pe victoria lui Marseille.