26 ianuarie 2012

AC Milan - Lazio Roma

Ultimul sfert de final se va juca intre AC Milan o formatie foarte ce are un sezon bun ocupand locul secund cu 40 de puncte,la un punct disnta de liderul Juventus si Lazio o formatie c-am de locurile 5-6 in campionat iar in acest moment ocupa locul 5 cu 33 de puncte,un ultim loc care te califica intr-o cupa europeana.Parre a fi un duel foarte interesant intre doua formatii foarte bune cred ca vom asista si la o partida cu multe goluri,cele doua formatii marcand c-am des in partidele disputate.
AC Milan in optimile Cupei Italiei a avut un adversar practic usor,dar pana la urma erau sa se incurce chiar pe teren propriu dupa ce au condus cu 1-0,in ultimele secvente ale partidei oaspetii de la Novara a reusit sa egaleze si sa duca partida in prelungiri unde Robinho a reusit sa aduca calificarea celor de la Milan in min 100.Lazio Roma a intalnit un adversar mult mai usor o echipa din Serie B pe Hellas Verona pe care a reusit sa o elimne foarte greu,la capatul unui meci cu multe goluri Lazio a invins-o cu scorul de 3:2 si sa calificat in sferturi.
Echipa gazda in 9 partide jucate acasa a reusit 6 succese,2 remize si doar o singura infrangere ceea ce face ca Lazio nu ar trebui sa-si puna mari speranta in acesta confruntarea in fata lui Milan.Lazio sa descurcat destul de bine in meciurile din deplasare castigan nu mai putin de 5 partide, 2 remize si doua infrangere in totalul de 9 deplasari.In ultimele 10 intalniri directe AC Milan este in mare avantaj cu 4 victori, nu mai putin de 5 rezultate de egalitate si doar un singur succes pentru echipa oaspete Lazio.Parcursul gazdelor in ultimele 6 meciuri este unul foarte bun cu 5 succese si acea infrangere de pe teren propriu in fata lui Inter scor 0:1.
De partea cealalta Lazio Roma nu prea a stralucit castigand doar 2 meciuri,2 remize si tot 2 infrangerii.Mizez pe o victorie a lui Milan in acest seara si sper ca se vor califica mai departe in semifinalele Cupei Italiei.