15 februarie 2012

Napoli - Chelsea

Echipa care are cele mai putine sanse de a ajunge in faza sferturilor de finala, va juca,pe 21 februarie cu Chelsea, primul joc disputandu-se acasa la italieni. Napoli nu sta prea bine in campionat, situandu-se pe locul 7, venind dupa doua rezultate de egalitate, contra Cesenei si a lui AC Milan. Singura victorie a napoletanilor din ultimele cinci partide, a fost obtinuta, culmea, impotriva lui Inter Milano, cu scorul de 2-0. Si Chelsea vine dupa doua rezultate de egalitate, impotriva lui Swansea si Manchester United. Cu diavolii, Chelsea a condus cu scorul de 3-0, fiind egalata la trei si cu ajutorul a doua penaltyuri obtinute si transformate de Manchester United. In afara acestor doua egaluri, Chelsea a mai obtinut un astfel de rezultat, impotriva lui Norwich. In rest, a castigat cele doua partide, cu Sunderland si Queens Park Rangers, cu scorul de 1-0. Deci,putem spune ca nici echipa londoneza nu traverseaza o perioada prea buna. Si in ultimele 5 deplasari, Chelsea a obtinut tot trei egaluri si doua victorii, o victorie venind insa in minutul 89, iar una, din penalty, ca sa nu mai spunem de ultimul rezultat de egalitate, cand Swansea si-a marcat un autogol in prelungirile meciului. Ei, parca acum nu mai sunt atat de sigur pe calificarea londonezilor. De partea cealalta, Napoli a castigat trei partide, obtinand doua rezultate de egalitate, in ultimele 5 partide de pe teren propriu, marcand 11 goluri, primind 3. Nu cred ca Chelsea va iesi victorioasa din aceasta partida, insa as zice ca mai sigur ar fi un pariu pe faptul ca se vor marca mai putin de trei goluri.